Header

Нова Алтернатива го отвори својот изборен штаб во Битола

Нова Алтернатива продолжува да ја шири својата идеја секаде каде што има правдољубиви, чесни и храбри луѓе. Така е и во Битола каде го отворивме новиот изборен штаб на Нова Алтернатива. Преубаво минат ден во друштвото на храбри и посветени луѓе. Луѓе кои бараат правда, на кои им е преку глава од истите политичари и...

Нова Алтернатива го отвори својот изборен штаб во Неготино

Нова Алтернатива продолжува да ја шири својата мрежа низ цела Македонија. Заедно со Неготинчани го отворивме изборниот штаб на Нова Алтернатива во Неготино. Искрени, чесни, полни со ентузијазам и храброст. Такви се луѓето кои се дел на Нова Алтернатива во Неготино. Нова енергија, нови луѓе, НОВА АЛТЕРНАТИВА!

Нова Алтернатива го отвори својот изборен штаб во Струмица

Нова Алтернатива го отвори својот изборен штаб во Струмица. Нова Алтернатива засилено ги спроведува подготовките за настапот на парламентарните избори во периодот кој претстои. Нова Алтернатива е нова надеж на македонската политичка сцена која треба да ги донесе промените кои ни се нужно потребни. Воедно ја користиме оваа прилика да ги повикаме сите чесни и...

Арсовска избрана за претседател на политичката партија Нова Алтернатива

Со едногласна одлука на сите делегати на политичката партија Нова алтернатива, актуелната градоначалничка на Град Скопје Данела Арсовска вечерва беше избрана за нов претседател на оваа политичка партија. Арсовска по нејзиното избирање за претседател на партијата истакна дека време е политиката да биде натпревар на идеи, проекти, методи и понуда со подобар живот. „Наспроти досегашното...

Соопштение, 30.01.2024

Нова Алтернатива со сериозна загриженост го проследи најновиот извештај на Транспаренси интернешнл согласно кој Република Македонија се наоѓа на 76 место во светот од 180 држави во најновиот Индекс за перцепција на корупцијата. Иако државата бележи напредок од две места на оваа листа, Македонија е се уште далеку под европскиот просек кога станува збор за...

Соопштение, 29.01.2024

Kонечно паднаа маските, се предадоа и ги превземаа функциите, Македонија има Влада предводена од ДУИ во која слугуваат ДПМНЕ и СДСМ. Двете македонски партии кои од позиција на опозиција со децении се расфрлаа со термини како патриоти и предавници и се обвинуваа меѓусебно дека му слугуваат на ДУИ, сега заедно седнаа да ги води Али...

Соопштение, 28.01.2024

Нова Алтернатива иронично им честита на „најголемите македонски“ партии ДПМНЕ и СДСМ за нивниот успех од Талат Џафери да направат човек за сите времиња и за секоја позиција и функција во државата. Најпрво ДПМНЕ во 2013 година од Џафери направија министер за одбрана, министер за кој гласаше и Антонио Милошоски кој денеска пак беше најгласен...

Соопштение, 25.01.2024

Се ближи крајот на политичките измамници и манипулатори на чело со Христијан Мицкоски. Граѓаните се подготвени да расчистат со истрошените политичари и корумпираните политички елити кои 30 години ја држат Македонија и македонскиот народ во заложништво, а со цел остварување на своите лични и теснопартиски интереси. Во вчерашното интревју на ТВ Телма, Мицкоски призна пред...

Соопштение, 24.01.2024

Мицкоски потврди дека тој и целата негова партија бесрамно и дрско ја лажеле јавноста. Христијан Мицкоски вечерва на интервју на ТВ Телма потврди дека како и сите останати политички партии во Република Македонија и неговата партија добила покана да присуствува на конвенцијата на Нова Алтернатива на која беше промовирана за нова претседателка на партијата, градоначалничката...

Соопштение, 24.01.2024

Собранието на Република Македонија со години корумпираните политички елити го гледаат како бунар без дно од кој испумпуваат пари од буџетот на државата, пари на граѓаните, наместо да биде храм на демократијата. И годинава политичките елити не го поштедија народот од милионски суми за патни трошоци. Само во текот на 2023 година покрај покачените плати...

https://novaalternativa.mk/wp-content/uploads/2024/01/nova-alternativa-logo-white.png
АЈДЕ СИТЕ ЗАЕДНО, СО ЕДНА ИДЕЈА - ПРАВДА ЗА МАКЕДОНИЈА - ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ И ДА ОДБЕРЕМЕ НОВА АЛТЕРНАТИВА.
Сите заедно без разлика на етничка, верска или било каква друга определба да се избориме за еднакви можности, за просперитет. заедно да бараме правна држава во која секој ќе биде еднаков пред законите, Македонија да биде држава која ќе биде на страната на сите нас - граѓаните. Македонија во која ќе владее ред и поредок.
Правна држава во која ќе владее правото, а не криминалниот ум на квази-патриотите.