HomeCategory

Header

Соопштение, 30.01.2024

Нова Алтернатива со сериозна загриженост го проследи најновиот извештај на Транспаренси интернешнл согласно кој Република Македонија се наоѓа на 76 место во светот од 180 држави во најновиот Индекс за перцепција на корупцијата. Иако државата бележи напредок од две места на оваа листа, Македонија е се уште далеку под европскиот просек кога станува збор за...

Соопштение, 29.01.2024

Kонечно паднаа маските, се предадоа и ги превземаа функциите, Македонија има Влада предводена од ДУИ во која слугуваат ДПМНЕ и СДСМ. Двете македонски партии кои од позиција на опозиција со децении се расфрлаа со термини како патриоти и предавници и се обвинуваа меѓусебно дека му слугуваат на ДУИ, сега заедно седнаа да ги води Али...

Соопштение, 28.01.2024

Нова Алтернатива иронично им честита на „најголемите македонски“ партии ДПМНЕ и СДСМ за нивниот успех од Талат Џафери да направат човек за сите времиња и за секоја позиција и функција во државата. Најпрво ДПМНЕ во 2013 година од Џафери направија министер за одбрана, министер за кој гласаше и Антонио Милошоски кој денеска пак беше најгласен...

Соопштение, 25.01.2024

Се ближи крајот на политичките измамници и манипулатори на чело со Христијан Мицкоски. Граѓаните се подготвени да расчистат со истрошените политичари и корумпираните политички елити кои 30 години ја држат Македонија и македонскиот народ во заложништво, а со цел остварување на своите лични и теснопартиски интереси. Во вчерашното интревју на ТВ Телма, Мицкоски призна пред...

Соопштение, 24.01.2024

Мицкоски потврди дека тој и целата негова партија бесрамно и дрско ја лажеле јавноста. Христијан Мицкоски вечерва на интервју на ТВ Телма потврди дека како и сите останати политички партии во Република Македонија и неговата партија добила покана да присуствува на конвенцијата на Нова Алтернатива на која беше промовирана за нова претседателка на партијата, градоначалничката...

Соопштение, 24.01.2024

Собранието на Република Македонија со години корумпираните политички елити го гледаат како бунар без дно од кој испумпуваат пари од буџетот на државата, пари на граѓаните, наместо да биде храм на демократијата. И годинава политичките елити не го поштедија народот од милионски суми за патни трошоци. Само во текот на 2023 година покрај покачените плати...

Соопштение, 23.01.2024

По кој знае кој пат се поразени деструктивните политики на Христијан Мицкоски, политики кои креираат хаос, политики кои оставија повеќе од илјада вработени  во ЈСП и нивните семејства без плата. Ниту вчера на Мицкоски не му успеа да го блокира градот, да ги остави граѓаните без градски превоз, а вработените во ЈСП без парче леб....

Соопштение, 22.01.2024

Нова Алтернатива најостро го осудува денешното однесување на советниците на Христијан Мицкоски во Град Скопје. Поради личните хирови на Христијан Мицкоски денес 1300 вработени во ЈСП останаа без плата, а вработените останаа без начин како да ги прехранат своите семејства. На денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје без да образложат зошто Советниците на...

Соопштение, 22.01.2024

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски ја блокираат и опструираат нормалната работа на јавните претпријатија во Градот Скопје. По втор пат Мицкоски се обидува да предизвика хаос со градскиот превоз во главниот град, на штета на скопјани. Нова Алтернатива најостро ги осудува обидите на Мицкоски за собирање политички поени на грбот на граѓаните....

https://novaalternativa.mk/wp-content/uploads/2024/01/nova-alternativa-logo-white.png
АЈДЕ СИТЕ ЗАЕДНО, СО ЕДНА ИДЕЈА - ПРАВДА ЗА МАКЕДОНИЈА - ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ И ДА ОДБЕРЕМЕ НОВА АЛТЕРНАТИВА.
Сите заедно без разлика на етничка, верска или било каква друга определба да се избориме за еднакви можности, за просперитет. заедно да бараме правна држава во која секој ќе биде еднаков пред законите, Македонија да биде држава која ќе биде на страната на сите нас - граѓаните. Македонија во која ќе владее ред и поредок.
Правна држава во која ќе владее правото, а не криминалниот ум на квази-патриотите.